ADA SOĞANI BİTKİSİ

ADA SOĞANI BİTKİSİ

Ada soğanının diğer adları olarak ayı soğanı, aksoğan, ölü soğanı ve son olarak da beyaz soğan şeklinde geçmektedir. Bahsi geçen bu bitki, kumluk ve genellikle kurak yerler de yetişmektedir. Ada soğanının şekil tarifini verecek olursak mızrak gibi uzun, beş şerit şeklindeki yapraklara sahip olan bu bitki yaz mevsiminin sonunda beyaz çiçek açan bir bitkidir.

ADA SOĞANININ FAYDALARI : 

Kalp sistemi açısından da bir o kadar faydası bulunan bu bitki; kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır. Ayrıca kesin olmasa da Ada soğanının sara hastalığında da etkili olduğu söylenir. Özellikle artık her 3 insandan bir tanesinde görülen öksürük sorunu için de ada soğanı bire birdir.Ada soğanı haricen kullanımında iltihaplı olan yara ve bölgeleri iyileştirme gibi bir mucizevi yapıya sahiptir. Ayrıca bu bitkinin en önemli özelliği idrar sökücü olmasıdır. Bununla birlikte günümüzde de yaygın olarak görülen saçkırana karşı önleyici bir rol oynar. Bahsettiğimiz haricen uygulandığı bölge de ise ağrıyı anında keser.

 

Öksürük sorunu yaşayanlar bu bitkinin tozunu bal ile karıştırarak tükettiği takdirde hem nefes alıp vermeyi düzenler hem de öksürüğü keser. Ada sokağı bitkisinin düzenli kullanımı sonucunda bağırsakları yumuşatan bir etki gösterir ve ayrıca sindirim sistemini de düzenler. Ada soğanı faydalarını saydık; şimdi size bu bitkinin kullanılmayacağı durumdan bahsetmek istiyoruz. Böbrek hastalarının ada soğanı kullanmaması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında başka bir kısıtlama yok.


               

Copyright 2014 Tüm Hakları Saklıdır